برخی از سوالات متداول

آیا آزمایشات حتما بایستی صبح انجام شود؟

بیشتر آزمایشات را در هر ساعتی از روز میتوان انجام داد مشروط بر اینکه شرایط آن آزمایش از قبیل ساعت ناشتایی رعایت شود.

آیا امکان دارد نتیجه یک آزمایش در آزمایشگاه های مختلف، متفاوت باشد؟

از آنجائی که در آزمایشگاه های مختلف از دستگاه ها و کیت های مختلف استفاده می شود و در برخی موارد حتی در یک ازمایشگاه بدلیل نبودن کیت مارک قبلی مجبور به استفاده از کیت با برند دیگری شود از این رو نرمالها و واحدهای ان ازمایش با هم فرق میکند و در نهایت جوابها متفاوت می شوند البته نمی توان منکر این موضوع باشیم که جوابها به علت سهل انگاری پرسنل – استفاده نکردن از کیت های مرغوب و خطاهای ازمایشگاهی با هم متفاوت باشند از اینرو مشتریان بایستی با بصیرت بیشتری نسبت به انتخاب ازمایشگاه مبادرت ورزند.

آیا تعرفه ازمایشگاهها بایستی با هم یکی باشند؟

بدلیل استفاده از تجهیزات وکیتهای متنوع تخصصی در بعضی از ازمایشگاهها که این وسایل و کیت ها ارزششان چندین برابر می باشد تعرفه های جداگانه تصویب گردیده از این رو قیمتها متفاوت می باشند.

آیا برای ناشتا بودن بایستی دارو هم قطع شود؟

به هیچ وجه داروی خود را قطع نکنید . در برخی آزمایشات مانند تست تنفسی اوره و یا اندازه گیری کاتاکولامین های ادرار، مصرف برخی داروها باعث تداخل در نتیجه تست میشود که در اینصورت آزمایشگاه لیست داروهای فوق را در اختیار مراجعین قرار میدهد که با پزشک معالج مطرح گردد و مورد صلاحدید قرار گیرد.

برای آزمایش قند چند ساعت ناشتایی لازم است؟

برای آزمایش قند ۱۲-۱۰ ساعت ناشتایی کافی است. زمان ناشتایی بیشتر از این مقدار، برخلاف تصور میزان قند را بالا می‌برد.

برای آزمایش چربی چند ساعت ناشتایی لازم است؟

برای آزمایش چربی حداقل ۱۲ ساعت ناشتایی لازم است. شایان ذکر است که که برای اطمینان از نتیجه ی تست چربی خون، باید برای مدت حداقل ۲ هفته دارای یک رژیم غذایی متعادل باشید.

مصرف دخانیات و الکل قبل از آزمایش چکاپ تاثیر دارد؟

مصرف حتی یک نخ سیگار و سایر دخانیات سبب تغییر در غلظت اغلب تست ها از جمله اسیدهای چرب آزاد اپی نفرین، آلدوسترون و کورتیزول می‌شود. مصرف الکل میزان تری گلیسرید و اسید اوریک را افزایش میدهد و در افرادی که مصرف طولانی الکل دارند میزان کلسترول ،اسید اوریک افزایش می یابد.

نوشیدن چای و کشیدن سیگار نصف شب، قبل از انجام آزمایش تاثیری دارد؟

بله، در زمان ناشتایی، نوشیدن مایعات به غیر از آب ومصرف سیگار حتی یک نخ و سایر انواع دخانیات سبب تغییرات در غلظت اسیدهای چرب پلاسما، اپی نفرین، آلدوسترون و کورتیزول می‌شود. مواد مخدر نیز بر تستهای آزمایشگاهی اثر می‌گذارد، مثلا هروئین باعث افزایش هورمونهای تیروئید می‌شود.

آیا زمان پریودی بر نتیجه آزمایش تاثیر دارد؟

بسیاری از مواد در چرخه قاعدگی تغییر می‌یابند، مثلا کلسترول در زمان تخمک گذاری به میزان زیادی کاهش می‌یابد، فسفات و آهن در طول دوره قاعدگی کاهش می‌یابد.

آزمایش هورمون تیروئید نیازی به ناشتایی دارد؟

آزمایشات تیروئید نیازی به محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد اما به علت اثری که افزایش چربی بر نتایج آزمایشات تیروئید دارد بهتر است ۳-۴ ساعت قبل از انجام آزمایش غذا مصرف نشود. لازم به ذکر است مصرف یا قطع دارو باید به آزمایشگاه اطلاع داده شود.